Aleksandras Kačanauskas ir I-ji Dainų diena
2024-02-12
Aleksandras Kačanauskas ir I-ji Dainų diena

Lietuvos nepriklausomo gyvenimo sąlygos leidžia ir reikalauja, kad mūsų dainos menas būtų pastatytas ant tvirtesnio pagrindo. Jaučiasi reikalas ir matosi galimybė plačiau pastatyti ir varyti dainos kėlimo darbą.
Viena tikslingesnių tam priemonių yra dainų dienų arba švenčių ruošimas.

Taip rašė dienraščiai, o visuomenė skaitė 1924 m. kovo 16 dieną. Tai buvo oficialus pirmosios Dainos dienos Organizacinio komiteto kreipimasis į Lietuvos dainininkus ir chorų vadovus.

Energingam muzikinio gyvenimo formuotojui, muzikui, chorvedžiui A.Kačanauskui tai nebuvo naujiena. Jis ne tik žinojo apie pradėtą rengti Dainų dieną,  bet jau vasario mėn.  buvo išrinktas į Organizacinio komiteto Muzikos komisiją ( drauge su J.Žilevičium ir J.Naujaliu ). Taigi vienas iš trijų,  atsakingų už svarbiausią - muzikinę  - šventės dalį.

Kokie laukė darbai? Ir koks konkrečiai Aleksandro Kačanausko indėlis į pirmąjį tokį didelį, valstybinį, su svečiais iš užsienio šalių  renginį ?

Repertuaro sudarymas. Reikėjo atsižvelgti į tai, kad chorai buvo mėgėjiški ir parinkti jiems įveikiamas užduotis. Tai ir padaryta. Būsimasis Jungtinis choras turėjo paruošti 14 liaudies dainų, o sudėtingesnius (22) kūrinius atliko atskiri miestų ar organizacijų chorai.

Kursai chorų vadovams. Balandžio mėnesio pabaigoje dešimčiai dienų į Kauną atvyko 55 chorų vadovai. Su jais repertuarą ruošė A.Kačanauskas, J.Naujalis ir kt . Organizatoriai buvo reiklūs. Reikalauta ne tik stiprių balsų ir gerų "ausų", bet  darnaus, išlyginto skambėjimo, aiškaus tarimo, gebėjimo perteikti plačią dinaminę spalvų gamą, kreipti dėmesį į štrichus. ( Prisiminkim, kad A.Kačanauskas 1923 metais Vienoje ir Romoje tobulinosi dainavime. )

I Dainų dienoje skambėjo du A.Kačanausko parengti opusai. Harmonizuota lietuvių liaudies daina "Oi tu, ieva, ievuže" ir "Pavasarininkų himnas". ( Taip pat du kūriniai  -"Kai aš mažas buvau", "Dunojėlis" -  skambės  II Dainų šventėje, kurioje jis ir vėl bus Muzikos komisijos nariu ).

Baigiant pasakojimą apie   muziko A.Kačanausko indėlį į Pirmąją Dainos dienos rengimą bei jo kaip chorvedžio veiklą, dera priminti, jog asmenine iniciatyva  jis 1928m. suorganizavo 30 asmenų mišrų chorą, kuris pirmasis iš lietuvių chorų sėkmingai koncertavo užsienyje. Nei materialinės paramos, nei bazės repeticijoms neturėjo. Dažniausiai rinkdavosi dirigento bute.

Tegul bėga mūsų upės į marias giliausias

Tegul skamba mūsų dainos po šalis plačiausias.

Mokytoja B.Landsbergytė

 

Nuorodos